Máme v tom prsty – Turnaj, který pomáhá

Doba covidová přináší rozhodnutí, zda akci, kterou pořádáte každoročně za účelem pomoci dobré věci, uspořádáte či nikoliv. Podobná otázka letos stála před pořadateli Štěpánského turnaje v malé kopané ve Velkých Pavlovicích.

Turnaj, který pomáhá

Městečko Velké Pavlovice na jihu Moravy je známé především jako oblast pro milovníky vína, meruněk, cykloturistiky apod. Od roku 2015 se zde také koná Štěpánský turnaj v malé kopané, turnaj, který pomáhá. Tradice Štěpánského turnaje je ve Velkých Pavlovicích bohatá, v roce 2014 skončila éra Memoriálu Vladislava Trsťana, který se zde konal po dobu dlouhých 20 let. Následující rok se na tuto tradici navázalo pod jiným názvem a s podobným formátem.

“Věděli jsme, že je v Pavlovicích tradice turnaje na druhý svátek vánoční zaběhlá a chopili jsme se příležitosti uspořádat vlastní akci, dělat si ji po svém, pojmout ji tak, abychom se potkali s kamarády a přáteli, které prakticky celý rok až na výjimky nevidíme,” komentuje na úvod pořadatel turnaje Tomáš Ulica. 

Akce je co do kvality složení týmů na jižní Moravě unikátní. Účastní se jí často současní i bývalí ligoví hráči velkého fotbalu, každoročně přihlašuje svůj tým mistr světa v malé kopané Evropy Patrik Levčík, který do Pavlovic zve své spoluhráče a kamarády, výjimkou nejsou ani prvoligoví hráči futsalu a další reprezentanti v malé kopané. “Mix „profíků“, hráčů výkonnostních fotbalových soutěží a místních nadšenců dělá z tohoto turnaje jednoznačně unikát. První roky jsme měli od lidí zpětnou vazbu, že nechápou, proč tam takové týmy pouštíme, když chceme dělat turnaj pro místní. Poté se nám ale začaly hlásit týmy z dalekého okolí. Podle názvů týmů, které jsou vymyšlené, nikdy nepoznáme, kdo dojede, a pak vám tady běhají ligoví futsalisté AC Sparta Praha nebo třeba Helasu Brno,” popisuje Ulica. A jedním slovem dodává: “Ty amatérské týmy najednou zjistí, že se v hale s mantinely, které futsalisti neznají, dá i s těmito týmy hrát vyrovnaný zápas a najednou vše berou jinak.”

Od pátého ročníku turnaj navíc veškerý výtěžek daruje na dobrou věc. Někomu, komu pár korun navíc usnadní život. Poprvé tak turnaj pomohl Sárince s těžkým autismem a její rodině. Na transparentní účet rodiny putovala částka 13 500 Kč, přitom oslovení partneři turnaje věnovali další 12 000 Kč.

Pro další pokračování této pomoci si pořadatelé vybrali brněnskou Ligu vozíčkářů, které přislíbili darování finančního výtěžku z turnaje, komunikační podporu v podobě rožšíření povědomí a také oslovení partnerů turnaje s prosbou o pomoc přímo Lize vozíčkářů.

Štěpánský turnaj Velké Pavlovice 2021 aneb Turnaj, který pomáhá

Covid téměř všechno změnil

V pořadí šestý ročník turnaje se měl konat v roce 2020, ovšem vládní opatření zakázaly vstup do školských zařízení, do kterých spadá i velkopavlovická tělocvična, a tak se turnaj nemohl uskutečnit.

“Chtěli jsme rozhodně zkusit uspořádat na druhý pokus šestý ročník, a to jsme si byli maximálně vědomi všech rizik a opatření, která budeme muset dodržet. I to byl jeden z důvodů, proč jsme oslovili FMP Sports Agency. Hledali jsme někoho, kdo má zkušenosti s pořádáním sportovních akcí v době covidové, kdo zná pravidla a opatření a dokáže nás na to připravit,” představuje spolupráci s naší agenturou Tomáš Ulica. 

Situace pro nás nebyla skutečně jednoduchá. Zhoršující se situace kolem opatření a  rostoucí počty nakažených nedávaly příliš naděje na úspěch. Vše navíc komplikoval také pesimistický ředitel velkopavlovické základní školy, pod kterou tělocvična spadá. “Bylo to jak na houpačce. Nejprve jsme měli schválené turnaj pořádat, spustili jsme registraci a po dvou týdnech se dozvíme od ředitele, že turnaj nebude,” kýve hlavou pořadatel. Využili jsme zde silné vazby pořadatelů na starostu města Jiřího Otřela. Jelikož je město zřizovatelem základní školy, bylo pro nás rozhodující domluvit se na podmínkách se starostou města. Z několika schůzek vyplynulo jasné schválení pořádání turnaje, a to za podmínek, která budou nařízeny vládou. Při jejich splnění nebude problém s konáním. 

Psal se začátek prosince, turnaj mohl počítat s maximálně 100 lidmi a tak jsme museli omezit počet startujících týmů i hráčů. Dva týdny před turnajem přišla asi nejzásadnější komplikace – ředitel školy si nepřeje, aby byl otevřený bufet, aby se snížilo potencionální riziko přenosu nemoci při předávání. A i s tímto rozhodnutím se nám podařilo vypořádat.

V den turnaje jsme se hlásili na místě s hodinovým náskokem před úvodním zápasem. Každý tým byl předem informovaný, že při odevzdání soupisky proběhne kontrola bezinfekčnostni v podobě průkazu o očkování, negativní PCR nebo antigenní test či doklad o prodělání nemoci, tak jak to bylo prezentované na serveru Vlády ČR. Po tělocvičně navíc byly umístěné desinfekce a na tribuně bylo doporučené nosit respirátor. 

A zmiňovaný bufet? Vše bylo nutné prodávat v plechovkách nebo plastových obalech, místo ohřívaných klobás byly zajištěné čerstvě udělané bagety. Placení pak bylo na samotných hráčích – spočítej si částku a tu vlož do kasičky. Pro mnohé riskantní řešení, které za daných okolností bylo s ohledem na zdraví tou nejbezpečnější formou. 

Štěpánský turnaj Velké Pavlovice 2021 – nejlepší čtyři týmy

Získaný partner jako bonus

Při úvodních jednáních s pořadateli padla diskuze také na snahu získat nějaké další partnery, kteří by turnaj zastřešili buď z finanční nebo materiální stránky. Využili jsme sítě svých kontaktů a oslovili český sportovní obchod FOUL zaměřující se prodej sportovního vybavení pro fotbalisty v podobě personifikovaných chráničů holeně, neklouzavých ponožek a dalších pomůcek. Společnost FOUL věnovala Štěpánskému turnaji ceny v hodnotě 7 tisíc Kč pro nejlepší hráče a týmy, zároveň poskytla přímo finanční dar Lize vozíčkářů, kterou sami pořadatelé podpořili částkou ve výši 8 tisíc Kč.

Co říct na závěr. Jsme rádi, že jsme mohli být partnery takové akce, která má sportovní i společenský přesah a těšíme se spolu s pořadateli na další pokračování spolupráce. 

“Kluci z FMP Sports Agency 100% naplnili naše očekávání, když nám pomohli především v organizaci turnaje z pohledu vládních opatření a přispěli k hladkému průběhu celého turnaje. A jako bonus nám ještě pomohli získat silného partnera i do dalších let,” zhodnotil spokojeně spolupráci s naší agenturou Ulica.

Štěpánský-turnaj-tým-Srandy
Štěpánský turnaj Velké Pavlovice 2021 – tým Srandy a banner partnera FOUL